Офіційний сайт Гуляйпільської районноі державної адміністраціі

Розділи

Календар

« Липень 2020 »
Пн   6 13 20 27
Вт   7 14 21 28
Ср 1 8 15 22 29
Чт 2 9 16 23 30
Пт 3 10 17 24 31
Сб 4 11 18 25  
Нд 5 12 19 26  

Пошук

Новини

У ГУЛЯЙПІЛЬСЬКОМУ РАЙОНІ ПРОВЕДЕНО ІНВЕНТАРИЗАЦІЮ ТА ПАСПОРТИЗАЦІЮ 35 КУРГАНІВ

  2019 році позначився позитивними зрушеннями у збереженні пам’яток археології Гуляйпільського району. За підтримки Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізьким обласним центром охорони культурної спадщини було проведено інвентаризацію та паспортизацію 35 об’єктів археології – курганів.
  Інвентаризація та паспортизація дали можливість уточнити відомості щодо сучасного стану курганів, їх облікових даних. Два кургани отримали особові назви, присвоєні їм у відповідності до назв, нанесених на картах ІІ половини ХІХ – початку ХХ ст. Врахували і наслідки адміністративних змін – ліквідації населених пунктів, об’єднання територіальних громад.
  Цікаво, що насипи одного з курганних могильників у ХХ ст. продовжили використовуватись під поховання – на курганах знаходяться поховання сучасного кладовища селища Залізничне.
  Під час польового етапу робіт науковцями виявлено два кургани, які раніше не перебували на державному обліку, а після паспортизації знаходитимуться під охороною держави.
  Зафіксовані в ході обстеження порушення – ведення сільськогосподарських робіт на поверхні частини курганів, свідчать про актуальність та нагальність інвентаризації археологічної спадщини Гуляйпільського району. Для виведення курганів із землекористування та забезпечення їх збереження про встановлені факти розорання було повідомлено правоохоронні органи.

  У 2019 році Запорізьким обласним центром охорони культурної спадщини за ініціативи Гуляйпільської районної державної адміністрації та фінансування з районної програми з охорони об’єктів культурної спадщини Гуляйпільського району Запорізької області на 2019-2021 роки, затвердженої сесією Гуляйпільської районної ради від 28 лютого 2019 року було проведено інвентаризацію та паспортизацію 35 об’єктів археології – курганів на території Гуляйпільської міської об’єднаної територіальної громади, Воздвижівської сільської об’єднаної територіальної громади, Добропільської сільської ради, Залізничної селищної ради Гуляйпільського району. Зазначені кургани складають 16 пам’яток археології місцевого значення: 8 окремо розташованих курганів та 8 могильників, до складу яких входить 27 курганів.
  За результатами проведених робіт було виявлено два кургани, що не перебували на державному обліку. Двом курганам було присвоєно назви у відповідності до їх назв, нанесених на картографічних матеріалах ІІ половини ХІХ – початку ХХ ст. Практично для кожної пам’ятки уточнено місце розташування з урахуванням сучасного адміністративного поділу, меж населених пунктів. Окрім того, було визначено актуальні параметри курганів та їх технічний стан, що стане основою здійснення подальших заходів із забезпечення охорони пам’яток археології, занесення їх до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Відносно виявлених порушень пам’яткоохоронного законодавства будуть вжиті належні заходи реагування з метою виведення території курганів із сільськогосподарського використання, забезпечення їх збереження.
Всього на території Гуляйпільського району перебувають на державному обліку 132 пам’ятки археології, до складу яких входить 301 курган, та 11 щойно виявлених курганів.
  Проведені інвентаризація та паспортизація – важливий стартовий крок у збереженні пам’яток археології Гуляйпільського району, історичного ландшафту краю. Адже історико-культурна спадщина має величезний потенціал для розвитку району.

КЗ «Запорізький обласний центр охорони культурної спадщини» ЗОР

П'ятниця, 10 Січня 2020 09:59 | Переглядів: 414

Новини структурних підрозділів

Корисні посилання